Kvarcit, nebo břidlice?

Štípaná břidlice je dnes asi nejžádanějším druhem přírodního obkladového kamene v Česku, kde má krom popularity též mnohaletou tradici. 

A hned za břidlici se v žebříčku popularity tlačí další oblíbenec – kvarcit neboli křemenec. Jaké jsou přednosti obou obkladových kamenů? Který je vhodnější do interiéru a který do exteriéru? Na tyto a další dotazy našich zákazníků odpovídáme níže.

 

Břidlice vs. kvarcit – odolnost a životnost

Jak břidlicové, tak kvarcitové obklady vynikají značnou tvrdostí, která jim zaručuje dlouhou životnost v řádu desítek let. Oba materiály bývají používány i v extrémně namáhaném prostředí, směle odolají horku (kamenné obklady krbů), dešti, sněhu i mrazu (obklady v exteriéru), ale i vysoké zátěži – břidlice a kvarcit se využívají také pro dlažbu.

A i když by co do tvrdosti kvarcit zřejmě překonal břidlici, oba obkladové kameny se co do životnosti příliš neliší a při volbě jednoho z nich raději zohledněte jiné faktory.

 

Břidlice vs. kvarcit – využití v interiéru a exteriéru

Obecně platí, že břidlici nalezneme spíše v interiérech, zatímco kvarcit ve venkovním prostředí. I kvarcitem však lze obložit a krásně vyzdobit například obývací stěny, krby nebo okenní parapety. Oba materiály se používají k obkládání fasád domů, protože jejich vlastnosti propůjčují budově krásu, ale i ochranu a izolaci.

 

Břidlice vs. kvarcit – design

U přírodní břidlice je to právě nenapodobitelný vzhled, který stojí za její oblibou v Česku.

Typické zbarvení je tmavé, až černé, které občas přechází do fialova.

Až několik barevných odstínů lze přitom nalézt i na jednom metru čtverečním obkladu. Celkový dojem je pak mírně nesourodý, což je vnímáno jako významná přednost i důvod, proč břidlice nikdy nenudí!

V našem e-shopu si můžete objednat břidlici černou a břidlici multicolor, přičemž i prvně jmenovaná ve skutečnosti sestává z několika jemných odstínů černých a tmavě šedých barev.

Pro kvarcit jsou charakteristické zrnitý vzhled a světlé odstíny, od bílé přes šedou po světle hnědou barvu. Výsledkem je vskutku nadčasový kamenný obklad, jejž bez potíží uplatníte i v moderně zařízených interiérech.

Právě vzhled obkladového kamene je hlavní kritérium, podle nějž byste se měli řídit při rozhodování mezi břidlicí a křemencem.

 

Břidlice vs. kvarcit – cena

Kvarcit je v průměru o něco levnější než břidlice. Konečná cena se však vždy odvíjí od tloušťky kamene a ani v ceně se materiály v podstatě mnoho neliší.

V našem e-shopu navíc zakoupíte obkladový kámen i v akci.

 

Břidlice vs. kvarcit – péče a údržba

Ani kvarcitový, ani břidlicový kamenný obklad nevyžadují zvláštní péči a zpravidla si při ní vystačíte s čistou vodou.

Pro důkladnější čištění břidlice, křemence nebo čediče můžete využít také agresivnější čistidla, která obsahují kyselé látky. Po vyčištění nezapomeňte obkladový kámen opláchnout čistou vodou.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení