Umělý vs. přírodní obkladový kámen

V čem spočívá rozdíl mezi přírodními a umělými obklady, jaké jsou výhody a nevýhody obou materiálů, které řešení je levnější či výhodnější? 

S těmito dotazy se na nás obrací nejeden zákazník. A v době „kamenné horečky“, jež zachvátila Česko, se vlastně ani není čemu divit. Odpovědi najdete v tomto stručném shrnutí hlavních výhod a nevýhod umělých i přírodních kamenných obkladů.

 

Umělý kámen – výhody a nevýhody

+ Jedná se o umělou napodobeninu, imitaci přírodního kamene. Základem bývá kamenná drť a beton, součástí jsou pojiva a další příměsi.

+ I umělý obklad pochopitelně vyniká značnou odolností i životností a výrobci dnes dokážou vytvořit designově zajímavé a vkusné materiály vhodné jak do interiérů, tak do venkovního prostředí.

- Dílo přírody to ale zkrátka není a nikdy nebude. To se odráží nejen na vzhledu, ale také v ceně. Kdo kouzlo přírody přesto dokáže oželet – a takových je podstatně méně, může ušetřit, protože umělý kámen je zpravidla levnější než většina přírodních kamenů.

 

Přírodní kámen – výhody a nevýhody

Mezi přírodní kameny nejhojněji používané k obkládání budov, plotů a interiérů patří břidlice, kvarcit (křemenec), čedič a pískovec.

A co je vlastně důvodem obrovské popularity přírodního obkladového kamene?

+ Především originální a nenapodobitelný vzhled vytvořený přírodou, který člověk nikdy nedokáže napodobit ani překonat. Například břidlice, zřejmě nejoblíbenější obkladový kámen vůbec, vyniká paletou barevných odstínů, které se navíc na slunci proměňují a skýtají tak okouzlující podívanou.

+ Nepřekonatelná je rovněž odolnost a životnost přírodního kamene, který s vámi zůstane po generace. Přírodním kamenem můžete obložit fasády, ploty, nebo i kamna, neboť odolá vysokým i nízkým teplotním extrémům.

+ Zvláštní hodnota a úcta ke kameni – materiálu, jenž člověka doprovází po tisíciletí – je spíše podvědomým, ovšem neméně silným podnětem, který nás vede k upřednostňování břidlice či kvarcitu před náhražkami.

- Vyšší pořizovací cena je pak logickou daní za unikátnost, vzhled, prvotřídní vlastnosti, ale také „vyčerpatelnost“ zdroje. Zde se patří dodat, že jakýkoli interiér a exteriér obložený přírodním kamenem stoupá na ceně. Dům s břidlicovou fasádou tak bude mít vyšší hodnotu než dům bez této fasády. 

 

V e-shopu alfistone.cz zakoupíte obkladový materiál z přírodní břidlice a kvarcitu za výhodné, i akční ceny! Zašleme vám vzorek zdarma a na obkladový kámen poskytujeme 25letou záruku.