Umělý vs. přírodní obkladový kámen

V čem spočívá rozdíl mezi přírodními a umělými obklady, jaké jsou výhody a nevýhody obou materiálů, které řešení je levnější či výhodnější? 

S těmito dotazy se na nás obrací nejeden zákazník. A v době „kamenné horečky“, jež zachvátila Česko, se vlastně ani není čemu divit. Odpovědi najdete v tomto stručném shrnutí hlavních výhod a nevýhod umělých i přírodních kamenných obkladů.

 

Umělý kámen – výhody a nevýhody

+ Jedná se o umělou napodobeninu, imitaci přírodního kamene. Základem bývá kamenná drť a beton, součástí jsou pojiva a další příměsi.

+ I umělý obklad pochopitelně vyniká značnou odolností i životností a výrobci dnes dokážou vytvořit designově zajímavé a vkusné materiály vhodné jak do interiérů, tak do venkovního prostředí.

- Dílo přírody to ale zkrátka není a nikdy nebude. To se odráží nejen na vzhledu, ale také v ceně. Kdo kouzlo přírody přesto dokáže oželet – a takových je podstatně méně, může ušetřit, protože umělý kámen je zpravidla levnější než většina přírodních kamenů.

 

Přírodní kámen – výhody a nevýhody

Mezi přírodní kameny nejhojněji používané k obkládání budov, plotů a interiérů patří břidlice, kvarcit (křemenec), čedič a pískovec.

A co je vlastně důvodem obrovské popularity přírodního obkladového kamene?

+ Především originální a nenapodobitelný vzhled vytvořený přírodou, který člověk nikdy nedokáže napodobit ani překonat. Například břidlice, zřejmě nejoblíbenější obkladový kámen vůbec, vyniká paletou barevných odstínů, které se navíc na slunci proměňují a skýtají tak okouzlující podívanou.

+ Nepřekonatelná je rovněž odolnost a životnost přírodního kamene, který s vámi zůstane po generace. Přírodním kamenem můžete obložit fasády, ploty, nebo i kamna, neboť odolá vysokým i nízkým teplotním extrémům.

+ Zvláštní hodnota a úcta ke kameni – materiálu, jenž člověka doprovází po tisíciletí – je spíše podvědomým, ovšem neméně silným podnětem, který nás vede k upřednostňování břidlice či kvarcitu před náhražkami.

- Vyšší pořizovací cena je pak logickou daní za unikátnost, vzhled, prvotřídní vlastnosti, ale také „vyčerpatelnost“ zdroje. Zde se patří dodat, že jakýkoli interiér a exteriér obložený přírodním kamenem stoupá na ceně. Dům s břidlicovou fasádou tak bude mít vyšší hodnotu než dům bez této fasády. 

 

V e-shopu alfistone.cz zakoupíte obkladový materiál z přírodní břidlice a kvarcitu za výhodné, i akční ceny! Zašleme vám vzorek zdarma a na obkladový kámen poskytujeme 25letou záruku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení