Druhy přírodního kamene a jejich využití

Druhy přírodního kamene a jejich využití

Každý kámen je unikátním dílem přírody a při výběru kamene pro obklady či dlažbu toto musíme respektovat. 

Než začnete s nákupem, seznamte se s přednostmi, využitím a dalšími parametry konkrétní horniny.

Věříme, že vám tento přehled pomůže vybrat správný kámen pro vaši kuchyň, obývák, terasu nebo zahradu!

Břidlice

Břidlice  je zčásti metamorfovaná, jemně zrnitá hornina s typicky světle nebo tmavě šedým zbarvením, které někdy zdobí hnědé, červené či zelené prvky.

kamenný_obklad_černá_břidlice_BL001           kamenný_obklad_multicolor_břidlice_BL003             kamenný_obklad_břidlice_šedozelená_BL012_1

Díky svému dezénu, tvrdosti a odolnosti je po staletí využívána ve stavebnictví – např. v Česku známé šindelové střechy.

Voděodolnost a žáruvzdornost činí z břidlice optimální volbu, pokud hledáte obklady do koupelen, kuchyní, k bazénům a na další namáhaná místa. Využijete ji rovněž v exteriéru – krom obkladů i jako elegantní nášlapné kameny nebo dlažbu.

Vysoká odolnost proti zašpinění či otěru, stejně jako snadné čištění, a především bohatost odstínů dělají z břidlicových obkladů a dlažeb favorita našeho e-shopu, kterého nesmíte při výběru minout!

Kvarcit

Kvarcit  neboli křemenec je metamorfovaná hornina s jemnou až středně hrubou zrnitostí, pro kterou jsou typické světlé zbarvení s červenými či žlutými odstíny a mozaikovitá struktura.

 kamenny_obklad_kvarcit_ivory_BL006 slunko          kamenný_obklad_kvarcit_multicolor_BL010           kamenný_obklad_kvarcit_černý_BL016

Pokud toužíte po originálním, vzdušném designu pro exteriérové prvky vaší zahrady, kvarcit vás rozhodně nezklame.

Odolnost vůči UV paprskům, extrémním teplotám a vlhkosti z něj dělají vhodného kandidáta pro obklady na fasády, terasy nebo parapety.

Kvarcitové obklady nabízíme v mnoha barevných variacích a vydrží vám po mnoho let.

Travertin

Travertin je specifickým druhem vápence s charakteristickými póry na povrchu.

kamenny_obklad_travertin_bezovy_BL008 slunko_1

Jako dekorační hornina vyniká přirozeným, hnědým či béžovým zbarvením, jež vnáší do interiéru útulnost a eleganci.

Vyšší nasákavost travertinu si žádá jeho důkladnou penetraci a spíše interiérové využití. Dobře ošetřený kámen však spolehlivě a dlouhodobě poslouží jako obklad i dlažba také v náročnějším prostředí koupelen, kuchyní nebo v exteriéru.

Protože se travertin snadno štípe, jde o oblíbený materiál při aplikaci u menších či nepravidelně tvarovaných ploch. 

Mramor

Mramor  je považován za nejkrásnější a nejelegantnější kámen vůbec. Proslulou sochu Davida z něj vytesal Michelangelo Buonarroti a jako materiál posloužil mnoha dalším antickým i moderním sochařům.

NH001_1_upravený       NH002_1_upravený      NH003_1_upravený

Krystalickou horninu charakterizují pórovitý, zrnitý povrch světlého zbarvení se zajímavými odstíny a nenapodobitelnou texturou.

Výsledkem je jedinečný, noblesní vzhled, jenž vynikne především uvnitř – obývací stěny, chodby, kuchyně, parapety, pulty aj.

Pamatujte, že vzhledem k náchylnosti k odřeninám a skvrnám se doporučuje penetrace.

Investice do mramoru se však i navzdory náročnější instalaci a péči rozhodně vyplatí!

Pískovec

Pískovec  je specifický kámen tvořený drobnými fragmenty z jiných hornin spojených dohromady.

 3D_samolepici_kamenny_obklad_ pískovec_zlatý_ESP006      

Právě jedinečné struktuře vděčí pískovec za svůj nezaměnitelný zrnitý vzhled, žlutavé zbarvení, dále výbornou opracovatelnost, a tím široké uplatnění ve stavebnictví.

V závislosti na původu se setkáme s barevnými variacemi pískovce – výjimkami nejsou růžové, černé nebo červené odstíny.

Obklady z pískovce dobře uplatníte jak v interiéru, tak venku. Vzhledem k vyšší propustnosti hrozí při venkovním použití tvorba skvrn, plísně či bakterií, kterým lze předejít aplikací penetračního nátěru.

 

Potřebujete poradit s výběrem kamene do vašeho domova?

Prozkoumejte blog o přírodním kameni, kontaktuje naše asistentky na on-line chatu nebo navštivte náš showroom v Ostravě-Třebovicích.