Designové akustické panely

Jak nainstalovat akustické panely?

1

Akustické panely na stěnu jsou nejen designovým doplňkem do interiéru, ale také skvěle eliminují ozvěny a tím zlepšují celkovou akustiku v místnosti. Panely rozhodně nejsou určené jen pro profesionální nahrávací studia, ale i do konferenčních místností nebo k vám domů. Jejich instalace je navíc velice jednoduchá a zvládnete ji i vy sami. Ukážeme vám, jak na to.

Akustické panely

Akustické panely jsou skvělým řešením pro eliminaci dozvuků či ozvěn v různých prostorách, ať už je to doma, v kanceláři, konferenční místnosti nebo v sálech. Díky panelům se zlepší akustika v místnosti, která je důležitá při přednáškách, na konferencích i u večerního sledování filmu. Protože akustické panely absorbují zvukové vlny, sníží se okamžitě hlučnost a šum v místnosti, což určitě oceníte ve velkých kancelářích nebo zasedacích místnostech. Správná akustika zlepšuje srozumitelnost řeči i přenášení hudby.

Panely jsou navíc také skvělým designovým doplňkem, který ozvláštní a zútulní každý prostor. Díky velkému výběru materiálů i barev zapadnou téměř všude.

Výběr panelů

Existuje mnoho různých typů akustických panelů, které se liší v materiálu, vzhledu, ale i vlastnostech. Panely byste měli vybírat dle potřeb a toho, co přesně v konkrétní místnosti potřebujete. V naší nabídce najdete panely lamelové, se kterými máme ty nejlepší zkušenosti.

Lamelové panely jsou především designovým prvkem do vašeho interiéru, který ale zároveň dokáže tvořit akustickou i tepelnou izolaci. Tyto panely jsou nejčastěji vyrobené z masivního dřeva, lamina nebo MDF potaženého dřevěnou dýhou.

Vybrat si můžete z mnoha odstínů a typů dřeva přesně podle vaší představy. Pro zesvětlení místnosti a jejímu optickému zvětšení doporučujeme světlejší tóny, jako je například světlý nebo šedý dub. Pokud se naopak nebojíte výrazných prvků, které v duchu minimalismu zútulní váš byt a dodají mu šmrnc, určitě se vám budou líbit černé akustické panely nebo panely z tmavého ořechu. Tmavší odstíny jsou v interiéru stále oblíbenější, a to nejen v bytech, ale i kavárnách a nahrávacích studiích.

Do konferenčních místností a větších sálů se pak skvěle hodí zlatý střed v barvě hnědého dubu, který prosvětlí místnost, ale zároveň působí elegantně a nerušivým dojmem.

Designové akustické panely zapadnou do každé místnosti, ať už je to u vás doma, v kanceláři nebo ve zkušebně. Na rozdíl od čalouněných jsou lamelové panely snadnější na údržbu, protože na nich tolik neulpívá prach a v případě potřeby je lze jednoduše očistit a omýt. I z toho důvodu jsou často využívány v prostorech, kde dochází k většímu pohybu osob, a tedy i nečistot a prachu.

 

 

2

Než začnete montovat dřevěné panely

Samotná instalace akustických panelů je snadná a zvládnete ji svépomocí. Přes to stojí za to se na ni pečlivě předem připravit.

Před instalací panelů na zeď si můžete vybrat ze dvou způsobů uchycení.

Lamelové akustické panely jednoduše přiděláte na zeď pomocí vysokopevnostního lepidla nebo za použití hřebíků a šroubů. Záleží tedy jen na vás, jaký zásah do stěny je pro vás přípustnější. Pouze v případě instalace panelů na strop je vhodné zkombinovat použití vrtání i lepidla, aby zůstaly lamely pevně na svém místě.

Pro oba způsoby je ovšem důležité, aby byl povrch, na který chcete panely instalovat, rovný, suchý a bez nečistot. Nezapomeňte odstranit staré hřebíky či šroubky.

Následně si pomocí vodováhy vyznačte místo, kde začnete pokládat lamelové panely, a poté svislou čáru, která vám pomůže klást lamely rovně.

Dopředu si také upravte délku a šířku panelů podle vaší potřeby.

Úprava rozměrů panelů

Šířku panelu lze jednoduše upravit pomocí odlamovacího nože, kterým provedete řez podél plstěného podkladu panelu.

K úpravě délky již budete potřebovat kotoučovou pilu, která zajistí rovný řez, nebo klasickou pilku na dřevo. Při použití obyčejné pilky dbejte na to, aby byl řez rovný.

Instalace panelů bez vrtání

První možnost je šetrná a obejdete se u ní i bez vrtačky. Vystačíte si u ní pouze s kvalitním lepidlem. Pro lepení akustických panelů doporučujeme například lepidlo Mamut Glue High Tack, které se postará o to, že budou lamely držet pevné na svém místě.

Lepidlo naneste na panel a rozetřete, případně jej můžete nanést i přímo na stěnu. Poté panel připevněte a zatlačte ke zdi. Stejným postupem přidávejte i ostatní panely, dokud nedosáhnete požadované šířky. Vodováhu mějte stále při ruce a dbejte na to, že budou panely k sobě přikládány rovně.

Instalace s použitím vrtačky

Ani druhá možnost není složitá, jen k ní tentokrát potřebujete vrtačku a černé vruty s odpovídajícím rozměrem. Naše designové akustické panely je potřeba instalovat pomocí 15 vrutů, které vrtáte pouze do plsti mezi lamelami. Nikdy nedělejte díru do lamel samotných.

Kombinace

Pokud si přejete mít akustické panely na stropě, při instalaci využijte kombinaci lepidla a přivrtání ke zdi. Budete tak mít jistotu, že se lamely od zdi neodlepí a nespadnou.

Ať si vyberete dřevěné akustické panely do bytu, kanceláře nebo zkušeben, dbejte na kvalitu kupovaných produktů. Od té se odvíjí to, jak moc budou panely funkční a schopné izolovat zvuk, ale i jejich odolnost a doba, po kterou budou vypadat jako nové. U nás v ALFIstylu máte jistotu, že vám produkty, které nabízíme, poskytnou tu nejvyšší kvalitu.